İletişim Bilgileri
Parlak Psikoloji
image

Hakkımızda

image

Hakkımızda

image

Parlak Psikoloji & Eğitim

Nitelikli Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik danışmanlık; bireydeki uyumsuz düşünce, duygu ve davranışların psikolog unvanına sahip ve klinik psikoloji alanında “profesyonel” onayı bulunan bir danışman tarafından bilimsel psikolojik teknik ve yaklaşımlar kullanılarak uyumlu düşünce, duygu ve davranışlara dönüştürülmesi sürecidir (Öztürk ve Derin, 2020a: 229-234; Weiner, 1998: 5-8).

Parlak Psikoloji’de de Psikoloji lisansından mezun, klinik psikoloji yüksek lisansını tamamlamış, kendi sürecinden geçmiş/geçmekte olan, yetkinliği ve tecrübesi bulunan, gelişime her daim açık uzman psikolog kadrosu ile psikolojik danışmanlık alanında fark yaratmak için 2022 yılında kuruldu. Parlak Psikoloji’nin hikayesi 2022’de başlasa da kurucumuz Esma Parlak bu misyonuna aslında psikoloji lisansını okurken 3 yılını geçirdiği Nişantaşı’nda bulunan özel bir klinikte başladığı staj eğitimi ile temel atmıştı. Mezuniyeti ile birlikte bu temellerin üzerini binlerce saatlik eğitimler ve danışan tecrübesi ile taçlandıran Esma Hoca, 2022 yılında kaliteli ve ulaşılabilir psikolojik danışmanlığı Ataşehir’de kurdu.

Parlak Psikoloji aslında sadece bir marka değil aynı zamanda bir vizyondur. Kurumumuz vizyonunda danışanlarımız kadar geleceğin psikologlarını da yetişmesinde katkıda bulunma hedefimiz de bulunmaktadır. Bunun için psikoloji ve klinik psikoloji öğrencilerine ücretsiz eğitimler, seminerler, atölyeler, süpervizyon toplantıları ve çeşitli burs destek programları da bulunmaktadır. İşte Parlak Psikoloji’nin hikayesi böyle başladı ve halen de devam etmekte.


Motivasyonumuz

Sözlerimize ünlü düşünür Gandhi’nin bir sözüyle devam etmek isteriz;

“Söylediklerinize dikkat edin; düşüncelere dönüşür,

Düşüncelerinize dikkat edin; duygularınıza dönüşür,

Duygularınıza dikkat edin; davranışlarınıza dönüşür,

Davranışlarınıza dikkat edin; alışkanlıklarınıza dönüşür,

Alışkanlıklarınıza dikkat edin; değerlerinize dönüşür,

Değerlerinize dikkat edin; karakterinize dönüşür,

Karakterinize dikkat edin; kaderinize dönüşür.

-Mahatma Gandhi.


Danışanın olumsuz duygu, biliş ve/veya davranışlarını olumluya dönüştürmek için, klinik psikolojinin temel prensip ve bilimsel bulgularına uygun çeşitli yöntemlerin danışman tarafından sistematik olarak uygulanması süreci aslında insanın kadersel değişimidir. Psikolojik danışmanlık sürecinde danışanın duygusal sıkıntılarını gidermek, kendini keşfetmesini sağlamak, hayatındaki psikolojik açmazlarına çözümler bulmalarına yardımcı olmak, uyumlu ilişkiler kurmalarını sağlamak gibi hedeflerimiz vardır. Danışanlarımız bu hedeflerine ulaşırken onlara eşilik ediyor olmak, hayatlarının değişimine şahit olmak ise işimizin en büyük motivasyonu..


Vizyonumuz ve Misyonumuz

Etik

Problemi her ne olursa olsun, dini, dili, ırkı fark etmeksizin her danışanımız bizim için ‘biricik’tir. Bizlere hayatlarını açan, dertlerini paylaşan ve bir çıkış yolu arayan danışanlarımıza ışık olmak istemekteyiz. Alanında uzman ve deneyimli psikologlarımız ile danışanlarımızı önce kendilerini anlamaya çalışmalarında, ardından da şifalanmalarındaki yolculuklarında eşlik etmekteyiz.


Ulaşılabilir Psikolojik Danışmanlık

Hedefimiz “Psikolojik Danışmanlığın” ülkemizde çok daha ulaşılabilir olmasıdır. Psikolojik olarak kendini bilen, isteklerinin ve ihtiyaçlarının ayrımını yapmış bireyler sadece kendilerine değil, çevrelerine de iyi gelecektir. Nihai hedefimiz psikolojik danışmanlığın önemini, değerini ve etkilerini topluma yaymaktır.


Bütüncül Yaklaşım

İnsan psiko, somato ve spiritüel bir varlıktır. Yani her insanın temelde 3 boyutu var diyebiliriz. Psiko; ruhu, somato; bedeni ve spiritüel; insanın kendini ve evreni anlama, içsel büyüme ve anlam arayışıyla ilgili oluş hali şeklinde. Bizler ofisimizdeki tüm danışanlarımızla bütüncül çalışıyoruz. Anlaşmalı olduğumuz özel tahlil laboratuvarımız, psikiyatristimiz ve uzman doktorlarımız ile danışanımızın bedensel problemleri ile ilgili yönlendirmeleri yapıyor, sonuçları üzerinde hekimlerle kombine şekilde ilerliyoruz. Çünkü ruh ve beden ayrılmaz bir bütündür. The American Psychological Association’a göre ruhsal olarak hasta iseniz, fiziksel sağlığınız da sıkıntı belirtileri gösterecektir. Bunlar baş ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, cilt reaksiyonları, yaygın vücut ağrıları, cinsel fonksiyonlarda bozulma, çarpıntı, nefes almada güçlükler olarak sayılabilir. Benzer şekilde fiziksel olarak zayıf ve kötü hissediyorsanız, ruh sağlığınız da etkilenecektir. Dolayısıyla bütüncül yaklaşım danışanın nihai hedeflerine ulaşmasında çok önemli bir yoldur.